Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Domowa uprawa ananasa

domiogrod

Dom i ogród - pomysły Agnieszki

Mój profil

Opis bloga

archiwum

  2015
  Kwiecień
  Marzec
  Styczeń
  2014
  Październik
  Wrzesień

linki

ulubieni

Licznik odwiedzin

Zajrzało tutaj już 10563 osób

menu

 1. Strona Główna
 2. Dodaj do Ulubionych

księga gości

 1. Księga Gości 0
 2. Dodaj do Księgi

mój avatar


domiogrod

Domowa uprawa ananasaAnanas jest jednym z najbardziej lubianych owoców egzotycznych. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że można go hodować w domowym zaciszu.

Ananasy najłatwiej rozmnaża się z sadzonek, które można pozyskać ze smakowitych owoców tak powszechnie dostępnych w sklepach za kilka złotych. Są one sprzedawane z rozetą liściową. To właśnie ona pozwala na ukorzenienie i hodowlę ananasa. Żeby uzyskać sadzonkę tego owocu należy odciąć rozetę liści na górze (cały pióropusz liści) z 2 centymetrowym plastrem miąższu. Część osób zaleca jedną ręką chwycić ananasa, drugą rozetę, a następnie ją wykręcić. Potem usuwa się miąższ oraz dolne listki, aż będą 3 cm gołego pędu. Czasem można na nim dostrzec już malutkie korzonki. Jeśli są one widoczne, to roślina może zostać od razu posadzona. Jeśli nie, przydatny będzie ukorzeniacz, czyli sproszkowany preparat, który ułatwia ukorzenianie sadzonek. Trzeba w nim zanurzyć dolny koniec rozety sadzonki i zasadzić w lekkim, nawilżonym podłożu z odczynem zasadowym. Najlepiej jeśli jest to piasek wymieszany z ziemią w proporcji 1:1. Ananas powinien być zasadzony do doniczki takiej wielkości, by po zasadzeniu brzeg jest oddalony o 2 cm. Z reguły pierwsze doniczki są w rozmiarach 12-14 cm. Ponieważ ananas jest rośliną egzotyczną, doniczka musi stać w ciepłym miejscu o temperaturze 21-27 stopni.

Jeśli w środku rośliny zaczynają się pojawiać nowe liście, znaczy to, że roślina jest ukorzeniona i dobrze rośnie. Wtedy trzeba ją postawić na najbardziej słonecznym miejscu. Przesadza się go raz na rok wraz z początkiem lata. Podlewać należy umiarkowanie, a co dwa tygodnie dostarczać nawóz. Do 2 lat od posadzenia ananasy zaczynają kwitnąć, a jeśli jest w bardzo nasłonecznionym miejscu, powinien rozwinąć się owoc.

 


Głosuj (0)
agapasiak 07:47:09 5/01/2015 [Powrót] Komentuj